Cruise Tatillerinde Sağlık Önlemleri Neler Olacak?

Cruise Tatillerinde Sağlık Önlemleri Neler Olacak?

>
Cruise Tatillerinde Sağlık Önlemleri Neler Olacak?

Cruise Tatillerinde Sağlık Önlemleri Neler Olacak?

13 Aralık 2023
image

Koronavirüsten sonra cruise tatili, pandemi öncesi cruise seyahatlerinden farklı olacağa benziyor. Peki yolcu gemilerinde hijyen ve sosyal mesafe kuralları nasıl olacak ve bu durum neleri değiştirecek? Artık sosyal mesafe ve hijyen önlemleri birçok kruvaziyer gemisinin hizmete dönüş planlarında yer alıyor. Yolcu gemilerinin rutin olarak binlerce yolcu ve mürettebat üyesini taşıdığı düşünülürse; mesafemizi koruyarak etkili bir şekilde sosyalleşebilir ve sağlığımızı koruyabiliriz? Gelin cruise tatilinde sağlık önlemleri nasıl olacak içeriğimizi hep beraber incelemeye başlayalım.

Gemilerde Sosyal Mesafe ve Koronavirüs Tedbirlerine Uymanın Önemi

Koronavirüs ve diğer yüksek derecede bulaşıcı hastalıkların yayılmasını yavaşlatmanın önemli bir parçası, sosyal mesafedir. Sosyal mesafenin amacı; solunum damlacıkları yoluyla kolayca aktarılabilen virüsün kişiden kişiye temasını en aza indirmektir.

Hiç tanımadığınız birisinden iki metre uzakta kalmak, semptom göstermeyen ve bulaşıcı olabileceğinin farkında olmayan kişiler arasında bile enfeksiyon yayma riskini azaltabilir.

Birçok işletme, kamu binası ve eğlence mekanı sosyal mesafe için düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemeler genellikle büyük toplantıları sınırlandırmayı veya iptal etmeyi, ziyaretçi kapasitesini sınırlamayı, oturma yerlerine mesafeler koymayı, uygun mesafeleri göstermek için işaretçileri katlara yerleştirmeyi, koridorları ve yolları tek yönlü yapmayı ve konuklara mesafe yönergelerini hatırlatmak için tabelaları asmayı içeriyor. Gemi şirketleri de yolcuları uygun bir şekilde sosyal mesafeye teşvik etmek için aynı değişikliklerin çoğunu yapmaya ve hazırlamaya başladı.

Örneğin MSC Cruise, bu konuda birçok tedbir alan cruise firmaları arasında bulunuyor. MSC Cruise’dan Sağlık ve Güvenlik Önlemleri içeriğimize tıklayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cruise Tatili Sırasında Alınacak Hijyen ve Sosyal Mesafe Önlemleri Nasıl Olacak?

Yolcu gemilerinin, yolcular arasında daha fazla sosyal mesafeyi teşvik etmek için aynı stratejilerin çoğunu kullanma olasılığı yüksek. Her bir cruise seyahati şirketi; gemileri, mürettebat üyeleri ve konukları için hangi politikaların en iyi olduğuna karar verirken, büyük olasılıkla sosyal mesafe uyarlama türleri şunlardan oluşacak:

 • Kabinleri veya güverteleri kapatarak ilk genel yolcu kapasitesini sınırlanacak
 • Salonlarda ve şovlarda oturma alanını sınırlanacak, muhtemelen fazladan gösterim saatleri eklenecek
 • Kalabalıkları en aza indirgemek için kişisel güvenlik tatbikatlarının yerini alacak teknolojiyi kullanılacak
 • Check-in randevularını zorunlu kılınacak
 • Güverte partileri gibi kalabalık etkinlikleri geçici olarak ortadan kaldırılacak veya değiştirilecek
 • Sosyal mesafeyi teşvik etmek için tabelalar, yer işaretleri ve diğer hatırlatıcılar eklenecek

Cruise Tatilinde Yolcular Hangi Tedbirleri Alabilir?

 • Her yolcu, güvenli sosyal mesafe kurallarına uymak için daha fazlasını yapabilir. Örneğin, gemiye biniş ve iniş randevularının ardından gemideki gösteriler veya etkinlikler için rezervasyonlar gibi diğer rezervasyonlar, en büyük kalabalığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.
 • Yolcular, kişiden kişiye iletişimi en aza indirmek için kabin içi teknolojiyi mümkün olduğunca kullanmayı düşünmelidir. Örneğin en yeni gemilerde, yolcuların doğrudan kamara televizyonlarından veya yerleşik uygulamalarından kıyı turları rezervasyonu yapmaları, spa randevuları almaları ve restoran rezervasyonları ayarlamaları için donanımlar bulunur.
 • Tabii ki hiçbir gemi gezgini tüm tatilleri boyunca kamaralarında kalmak istemez. Bununla birlikte, bir yolcu gemisinin sunduğu şeylerin tadını çıkarırken bile güvenli sosyal mesafeyi korumak mümkün olacaktır.
 • Gösterilere ve performanslara giderken, yakınlarda daha fazla insanın olacağı girişlerden, barlardan veya koridorlardan uzaktaki koltukları seçtiğinizden emin olun. Gösteriler sırasında fazladan bir veya iki koltuk bırakın ve gösteri başlamadan önce tuvaleti ziyaret ettiğinizden veya bardan içecek aldığınızdan emin olun, böylece kalabalıklar arasında hareket etmenize de gerek kalmayacaktır.
 • Dans dersleri, el işi projeleri ve yarışma gibi aktiviteler için benzer teknikleri kullanın. Taraflar arasında mesafe bırakın ve mümkünse, yakın fiziksel alanda yabancılarla ilişki kurmak yerine aile üyeleri ve arkadaşlarla ekipler oluşturun.
 • Gemideki tüm hatlara ve sosyal mesafe kurallarına uyun ve mümkün olduğunca kendinize daha özel, tenha alanlar arayın (güneşlenmek ve güvertede gezinmek gibi).
 • Yemek için, daha az popüler yemek saatlerini seçin veya akşamın erken saatleri gibi doğal olarak daha az kalabalık olan restoranlarda rezervasyon yapabilirsiniz. Bu durum, masalar arasında daha iyi boşluk bırakılmasına izin verecek ve farklı restoranlardan veya yemek mekanlarından gelen ve giden kalabalıkları en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Kabinde özel bir yemek için oda servisini daha fazla kullanmak, sosyal mesafe kurallarına uyabileceğiniz başka bir seçenektir.
 • Limandayken, gemiden ayrılmak veya gemiye binmek için uzun kuyruklara dikkat edin ve gerekirse biniş prosedürleri için randevu alın. Limanlardan erken veya geç ayrılan turları seçmek, daha büyük kalabalıklardan kaçınmanın ve limanlardaki tüm eğlencenin ve manzaraların tadını çıkarmanın başka bir yoludur.

Gemide Sosyal Mesafe Mümkün Olmadığında Neler Yapabilirsiniz?

 • Cruise tatili sırasında sosyal mesafenin mümkün veya pratik olmadığı zamanlar olacaktır. Böyle zamanlarda, maske takma veya etkinliklerin veya aktivitelerin iptali gibi kurallara dikkat edebilirsiniz.
 • Yüzeylere pek fazla dokunmamaya, kapı kollarına dokunurken mendil kullanmaya ve mikropları ortadan kaldırmak ve herhangi bir bulaşın yayılmasını en aza indirmek için sık sık el yıkama seçeneğini uygulayabilirsiniz. Cruise gemileri, misafirlerinin ve çalışanlarının sağlığı için protokolleri sürekli olarak en yeni önerilere ve yönergelere göre ayarlıyor.
 • Farklı koronavirüsler ve benzer hastalıklar hakkında daha fazla şey keşfedildikçe, bu öneriler ve yönergeler kesinlikle değişecektir ve yolculuk için yönergeler, birkaç hafta sonra başka bir yolculuk için yönergelerle aynı olmayabilir. Bir yolcu gemisinde güvenli sosyal mesafenin nasıl uygulanacağını anlamak, yolcuların ne zaman, nerede ve nasıl yelken açarlarsa açsın sağlıklı kalmalarına yardımcı olabilir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

A’dan Z’ye Güvenli Cruise Seyahati Hakkında Merak Edilenler
Pandemi Sonrasında Cruise Seyahati Nasıl Olacak?
Cruise Gemilerindeki Temizlik Prosedürleri Hakkında Merak Edilenler
Gemide Sağlık Hizmetleri Nasıl Veriliyor?

Paylaş

Seyahatiniz burada başlıyor.

Haber bültenimize kayıt olarak tekliflerimi öncelikli olarak alın

Bizi Arayın

Bize Ulaşın

Whatsapp

Bize Ulaşın